Linus Torvalds

Contents

Dzieciństwo geniusza

Linus Benedict Torvalds z pochodzenia jest Finem, urodził się w Helsinkach 28 grudnia 1969 roku. Swoje nietypowe imię zawdzięcza Linusowi Paulinowi, dwukrotnemu laureatowi Nagrody Nobla z dziedziny chemii.

Wychowywał się w rozbitej rodzinie (jego rodzice byli rozwiedzeni) i dużo czasu spędzał u swojego dziadka Leo Toerngvista, wykładowcy statystyki na uniwersytecie w rodzinnym mieście. W dzieciństwie dużo się napatrzył na pracującego przy komputerze dziadka, a po jego śmierci odziedziczył należący do niego komputer. Pod koniec lat 80-tych rodzice kupili mu komputer klasy PC. Był to czas kiedy używał go właściwie tylko do gier, dopiero po kupnie nowszej maszyny zaczął na poważnie programować.

Początki Linuksa

W latach 90 bardzo popularny stał się Unix. Był on jednak skomplikowany, jego obsługa wymagała sporo zaangażowania i pracy od użytkownika a do tego był potwornie drogi, co robiło z niego system tylko dla wybranych.

Kolejnym powstałym w tamtych czasach systemem był Minix (był to system bazujący na Uniksie) mimo że był on już łatwiejszy w obsłudze, tak jak jego poprzednik był bardzo drogi.

Jako student Uniwersytetu Helsińskiego zainspirowany Miniksem, postanowił stworzyć swój własny system. Opierając się na Uniksie i kodzie źródłowym Miniksa, Linus w niespełna 3 lata korzystając właściwie tylko ze swojego sprzętu stworzył w wolnym czasie wersję 1.0 jądra swojego systemu. Nadał mu licencje copyleft co oznaczało, że program nadal jest jego własnością ale każdy użytkownik, który tylko potrafi może go modyfikować pod warunkiem, że sie pod tym podpisze. Teraz przede wszystkim nadzoruje jego rozwój.

Linus Torvalds obecnie

Jako dobry menedżer, skutecznie zarządza rozproszonym, wieloosobowym projektem. Na podstawie niewielkich ilości danych podejmuje trafne decyzje. Jako że najlepiej sprawdza się w pracach nad nowatorskimi rozwiązaniami, opiekę nad stabilnymi gałęziami kodu przekazał zaufanym współpracownikom do których zalicza Alana Coxa, Andrew Mortona czy Marcelo Tosattiego. Sam traktuje rozwój Linuksa jako proces ewolucyjny, kieruje się potrzebami twórców i użytkowników.

Unika rozgłosu i zasadniczo odmawia komentarzy dotyczących konkurencyjnego oprogramowania, takiego jak Microsoft Windows. Niemniej jednak czasem zdarza mu się wypowiedzieć się publicznie, a wtedy zwykle wyraża się jasno, obrazowo i nie stroni od dosadności np. występował ostro przeciwko temu co jest postrzegane jako FUD uprawiany przez twórców zamkniętego oprogramowania, takich jak Microsoft. Kiedy Craig Mundie (Senior-VP w Microsofcie) krytykował Open Source za brak innowacyjności i niszczenie własności intelektualnej, Torvalds napisał w odpowiedzi:

Zastanawiam się, czy Mundie słyszał kiedykolwiek o Izaaku Newtonie. Jest on sławny nie tylko ze względu na utworzenie podstaw mechaniki (i początki teorii grawitacji, o czym pamięta większość ludzi, łącznie z historią o jabłku), ale również z powodu stwierdzenia: Jeśli byłem w stanie spojrzeć dalej, to tylko dlatego, że stałem na ramionach olbrzymów. Jestem skłonny słuchać raczej Newtona niż Mundiego. Choć umarł prawie trzysta lat temu, mniej zasmradza pokój.

Innym charakterystycznym dla Linusa stwierdzeniem jest zdanie na temat zbyt wysokich cen procesorów SPARC: "na miejscu Suna założyłbym sobie torbę na głowę" czy określanie swojej roli w rozwoju Linuksa jako "pasterza zgrai kotów".

Torvalds jest członkiem Finlandssvensk, szwedzkojęzycznej społeczności reprezentującej około sześciu procent fińskiej populacji. Należy do zwolenników ruchu Otwartego Oprogramowania. Ma nawet swoje prawo, które jest podstawą modelu open source, zainspirowane przez Linusa, a ukute przez Erica S. Raymonda, brzmi:

"Przy dostatecznie dużej liczbie patrzących oczu, każdy błąd (w programie komputerowym) jest niegroźny"

Otrzymał prestiżową nagrodę World Technology Awards, przyznawaną przez organizację World Technology Network. Nagrodzono go za prace na systemem Linux i modelem oprogramowania Open Source. W uzasadnieniu nagrody stwierdzono, że "jest to rewolucyjny sposób tworzenia oprogramowania".

Wraz z Davidem Diamondem jest autorem książki: „Just for Fun: The Story of an Accidental Revolutionary” (Po prostu dla zabawy: Historia przypadkowej rewolucji).

Parę słów o życiu osobistym

Linus

Nie samą pracą człowiek żyje… Na zdjęciu Linus z żoną Tove (6-krotną mistrzynią Finlandii w karate) i ze starszymi córkami: Patricią Mirandą i Danielą Yolandą (mają jeszcze córeczkę Celeste Amande).Od 1997 roku mieszkają w Stanach, najpierw w Kaliforni, potem w Oregonie obecnie w Portland (również stan Oregon) gdzie Linus pracuje. W ich domu obecny jest również kot Randi (skrót od Mithrandir, elfickiego imienia Gandalfa, czarodzieja z Władcy Pierścieni). Torvalds wolny czas spędza z rodziną, lubi pić piwo, jeździć swoim BMW i strzelać z broni palnej.

 

Dodaj komentarz