Co to jest Linux?

Pod pojęciem Linuksa często kryją się trzy różne rzeczy: jądro systemu, dystrybucja oraz cały system operacyjny. Najbardziej właściwe użycie tej nazwy to właśnie to pierwsze, gdyż Linux to tak naprawdę same jądro. Często mylnie nazywa się dystrybucję Linuksem (np. w pytaniu Jakiego Linuksa Państwo używają). Trzecie pojęcie bierze się z faktu iż trudno określić jednym stwierdzeniem jądro systemu oraz oprogramowanie dla niego dostępne. 

System Linux powinno się nazywać GNU/Linux, gdyż jak już wspomnieliśmy jest on połączeniem jądra linuksowego oraz oprogramowania dostępnego w ramach projektu GNU. Tak więc przedrostek GNU dodaje się aby przypomnieć i uszanować pracę programistów skupionych wokół tego projektu.

Linux jest systemem Unixopodobnym a nie tak jak rodzina *BSD (FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, TrustedBSD) czy Solaris lub Sys V unixowym. Wynika to z faktu, iż kod jądra Linuksa jest napisany od początku a aplikacje przeniesione z Unixa (i często znacznie poprawione). Możliwość przenoszenia kodu wynika z faktu zachowania podczas tworzenia systemu zgodności z wieloma standardami unixowymi. 

Contents

W Internecie

www.gnu.org/gnu/linux-and-gnu.pl.html – Linux a GNU.

Dodaj komentarz