Antyspam – Spamassassin

Contents

Instalacja oprogramowania

Program spamassassin ze względu na swoją popularność jest często dołączany w postaci pakietów. W Debianie Woody (po aktualizacji 3rc2) wystarczy wydać polecenie:

apt-get install spamassassin

Pliki konfiguracyjne użytkowników

W katalogu każdego użytkownika tworzony jest katalog .spamassassin w którym są pliki konfiguracyjne charakterystyczne dla każdego użytkownika. Podstawowy plik to user_pref

#General Options
required_hits   3.0
rewrite_subject 1
subject_tag     **spam**
defang_mime     0
use_terse_report        0


#Blacklist/Whitelist Entries

#Configured Rules

Wpisy do indywidualnych procmaili

Spamassassina można integrować z systemem na kilka sposobów. Najprostszy to dodanie w indywidualnym procmailu użytkownika wpisu świadczącego o potrzebie przeanalizowania wiadomości. Poniższa reguła powoduje przeanalizowanie wiadomości, których rozmiar jest mniejszy od 100 KB następnie zapisanie ich do standardowych skrzynek użytkowników.

:0fw
* < 100000
|/usr/bin/spamc
INBOX

Rozwiązanie to jest lepsze niż korzystanie z globalnego pliku /etc/procmailrc, gdyż umożliwia korzystanie z indywidualnych plików ustawień każdego użytkownika. Globalne ustawienie spowodowałoby, iż spamassassin używałby jedynie systemowych ustawień…

Interfejsy WWW do zarządzania ustawieniami

Program SquirrelMail (interfejs do poczty przez WWW) posiada wtyczki umożliwiające użytkownikowi sterowanie jego spamassassinem (a nawet jego włączanie i wyłączanie). O jego zainstalowaniu należy jednak pomyśleć w momencie projektowania systemu, gdyż mogą się okazać konieczne specjalne sztuczki integrujące je z systemem (np. podczepianie plików tworzonych przez interfejs do katalogu użytkowników).

Istnieje również możliwość skonfigurowania spamassassina by korzystał z bazy danych zamiast plików jako informacji o preferencjach użytkowników, umożliwia to stworzenie własnego, wygodnego interfejsu WWW.

Dodaj komentarz