Tworzenie backupów systemu

Contents

Wykorzystanie tar-a do tworzenia całościowego archiwum

Wykorzystanie tara jest najprostszym sposobem tworzenia backupów, pakujemy do archiwum cały system (z wyjątkiem kilku katalogów), który w chwili kryzysowej po prostu odtwarzamy z backupu na nowy dysk. Podstawowa komenda do tworzenia archiwum będzie wyglądała następująco:

tar -jcf backup_calosc.tar.bz / --exclude /proc

gdzie przełączniki -jcf tworzą nowe archiwum w pliku backup_calosc.tar.bz spakowane przy pomocy bzip2 (dzięki przełącznikowi -j, gdybyśmy chcieli użyć gzipa to przełącznik byłby -z). Opcja –exclude wyłącza określony katalog lub plik z archiwum.

Powstaje pytanie których plików i katalogów nie archiwizować przy kopii całościowej systemu. Otóż należy wystrzegać się archiwizowania:

  1. katalogu /proc, gdyż jego elementy są tworzone dynamicznie podczas pracy systemu i odzwierciedlają czynności wykonywane przez jądro systemu,
  2. katalogów zdalnych podczepionych do systemu,
  3. katalogów urządzeń podczepionych do systemu (CD-ROM, dyskietka itp.),
  4. katalogu kopii zapasowych, w końcu gdzieś to archiwum tworzymy.

Powstałe kopie systemów powinny być trzymane na specjalnym serwerze backupów aby wystarczyło włożyć do niego dysk, rozpakować na niego archiwum i przełożyć do nowego komputera.

 

Przykładowa komenda archiwizująca cały system:

tar -jcf `date  +'%Y_%m%d_%H%M'`_backup_calosc.tar.bz / --exclude /proc

 

Kopie poszczególnych plików i katalogów

Nie wszystkie rzeczy w systemie zmieniają się bardzo często, nie ma więc sensu po każdej zmianie robić kopii całego systemu. Wystarczy robić kopie zmienianych plików i katalogów, ewentualnie całej grupy plików i katalogów (np.: tyczących użytkowników). Możemy tutaj po nazwie archiwum podać cały zestaw plików do archiwizacji ale możemy również stworzyć plik ze spisem rzeczy do archiwizacji i wskazać go parametrem -T albo jego dłuższą wersją –files-from

Kopie informacji tyczących użytkowników, czyli hasła i ustawienia kont, katalogi domowe oraz pocztę możemy zarchiwizować przy pomocy polecenia:

tar -jcf `date  +'%Y_%m%d_%H%M'`_backup_calosc.tar.bz /etc/passwd /etc/shadow /home /var/spool/mail

Albo przy pomocy pliku z spisem (np.: o nazwie user.txt umieszczonego w katalogu /etc/backup):

/etc/passwd
/etc/shadow
/home
/var/spool/mail

I komendy:

tar -jcf `date  +'%Y_%m%d_%H%M'`_backup_calosc.tar.bz -T /etc/backup/user.txt

Dodaj komentarz