Odzyskiwanie systemu z backupu…

Wchodzisz rano do serwerowni. Maszyna będąca serwerem pocztowym padła, dysk nie daje znaku życia. Myślisz "O Boże" i biegniesz do biurka po rezygnacje z pracy, by Cię nie zdążyli wylać…

No niekoniecznie musi tak być. Jeżeli odpowiednio się przygotujesz odzyskiwanie systemów z backupów może zając kilkanaście minut a ty będziesz mógł spokojnie popijać kawę…

Contents

sfdisk

Program sfdisk można wykorzystać do tworzenia układu partycji przy pomocy skryptów na nowych dyskach. Dzięki temu czekający w kieszeni dysk może być w momencie awarii dysku na serwerze lub konieczności przywrócenia systemu po włamaniu natychmiast przygotowany na serwerze backupów do potrzebnej struktury partycji.

Formatowanie partycji

Kolejna czynność to formatowanie partycji. Skrypt nasz powinien przygotowane partycje formatować. Można to oczywiście wykonać przy pomocy narzędzi z serii mkfs, których wywołania umieszczone są w skryptach.
Przykład:

# skrypt formatujący partycje do przykładu powyżej

mkfs.ext3 /dev/hdb1
mkfs.ext3 /dev/hdb2
mkfs.ext3 /dev/hdb3

mkfs.ext3 /dev/hdb5
mkfs.ext3 /dev/hdb6
mkfs.ext3 /dev/hdb7

mkswap	/dev/hda8

Mountowanie sformatowanych partycji w katalogu /backup/target

Katalog ten wybrałem ze względu na odpowiednią nazwę ale ty możesz użyć dowolnej. Partycję, która jest przeznaczona na główny system plików mountujemy jako pierwszą i tworzymy na niej strukturę katalogów (dzięki temu z częściowych archiwów będziemy mogli przywrócić system). Następnie mountujemy pozostałe partycje i odpowiednich podkatalogach katalogu /backup/target/.

mount -t ext3 /dev/hdb2 /backup/target/

mount -t ext3 /dev/hdb1 /backup/target/boot
mount -t ext3 /dev/hdb3 /backup/target/home
mount -t ext3 /dev/hdb5 /backup/target/var
mount -t ext3 /dev/hdb6 /backup/target/var/log
mount -t ext3 /dev/hdb7 /backup/target/inny

#swapon /dev/hdb8

Rozpakowanie backup-ów

Jeżeli rozpakujemy nasze backup-y w katalogu /backup/target/ wszystkie pliki i katalogu trafią na odpowiednie miejsca i gdy później przełożymy dysk do nowego komputera będzie on miał odpowiedni układ partycji i plików. Przy odtwarzaniu systemu z backupu utworzonego tarem wygodnie jest użyć przełącznika -v aby było widać co program tar właśnie robi i ile czasu mu to jeszcze zajmie. Możemy jeszcze zwiększyć mu priorytet aby rozpakowywanie trwało szybciej.

copy backup/poczta/backup_2003_08_28 /backup/target
nice -n 19 tar -zxvf /backup/target/backup_2003_08_28

Lub jeszcze lepiej:

nice -n 19 tar -zxvf /backup/poczta/backup_2003_08_28 -D /backup/target

Dodaj komentarz