MC czyli Midnight Commander – doskonały menedżer plików dla konsoli

Midnight Commnader to odpowiednik Total Commandera ze świata Windows.

MC czyli Midnight Commander to jeden z licznych klonów Northon Commandera spod DOSa. W swej wersji linuksowej jest niezastąpiony dla ludzi pracujących w konsoli. Wygodna dwu panelowa budowa pozwala szybko kopiować pliki. Obsługa w stylu Lynxa, czyli poruszanie się po katalogach przy pomocy strzałek, daje szybkość obsługi, podobnie jak wygodne skróty klawiszowe.

Contents

Podstawy obsługi

Nowy plik tworzymy przy pomocy kombinacji SHIFT+F4. Podgląd pliku uzyskamy naciskając klawisz F3, natomiast jego edycji możemy dokonać przy pomocy klawisza F4. Przydatna jest również możliwość przejścia do trybu konsoli bez kończenia pracy w programie, możliwe jest to dzięki kombinacji CTR + O. Jeżeli chcemy znaleźć plik lub katalog w bieżącym katalogu nieocenione okażą się klawisze CTR + S, natomiast szybkiej zmiany aktualnego katalogu dokonamy przez naciśnięcie ESC a później C. Wpisanie podświetlonej nazwy pliku lub katalogu do ścieżki poleceń (przydatne przy wpisywaniu poleceń) uzyskasz przez naciśnięcie CTR + M.

Wygodnie jest również umożliwić sobie poruszanie się po katalogach przy pomocy strzałek. Aby tak można było działać należy wybrać górne menu (klawisz F9) a następnie menu Opcje -> Konfiguracja i zaznaczyć w nim Obsługa w stylu Lynksa. Prace z programem kończymy naciskając klawisz F10.

W przypadku edycji plików bardzo przydatny może się okazać fakt, iż program ma podświetlanie składni dla wielu języków programowania, np.: bash, html czy SQL.

MC jako klient FTP

Program ma także możliwość logowania się na zdalny zasób ftp. Jeżeli chcemy tego dokonać wybieramy menu Prawy lub Lewy (przy pomocy klawisza F9) a następnie Połączenie FTP… W menu które się ukaże wpisujemy adres serwera, z którym chcemy się połączyć. Jeżeli chcemy zalogować się na konto konkretnego użytkownika poprzedzamy adres nazwą użytkownika i małpą np.: ziutus@10.9.91.12, w tym przypadku będzie trzeba podać jeszcze hasło.

Obsługa archiwów

Midnight Commander, posiada również obsługę archiwizerów. W celu przejrzenia zawartości archiwum naciskamy ENTER na pliku. Możemy też stworzyć lub rozpakować archiwum, w takim wypadku wygodnie jest skorzystać z menu ukrytego pod klawiszem F2.

Obsługa pakietów RPM

Program posiada również ułatwienie instalacji pakietów RPM. Wystarczy najechać podświetleniem na dany pakiet, nacisnąć ENTER i wejdziemy w menu pozwalające zainstalować, uaktualnić lub zobaczyć opis oraz zawartość pakietu. Należy zaznaczyć iż aktualizacja odpowiada poleceniu rpm -U, czyli również instaluje jeżeli pakiet nie jest zainstalowany.

Dodaj komentarz