Webalizer – statystyki dla serwera WWW i FTP

Webalizer to program do generowania statystyk odwiedzalności naszej witryny internetowej czy serwera ftp. Korzysta on z statystyk programu Apache, logów proftpd czy wu-ftp.

Contents

Instalacja

Program najlepiej zainstalować z pakietu, natomiast oczywiście można go skompilować ze źródeł. Są one dostępne na stronie http://www.mrunix.net/webalizer/

Najprostszy plik konfiguracyjny

Najprostszy plik konfiguracyjny ma postać:

 

Proponuje go zapisać w katalogu /etc/webalizer (należy go utworzyć) pod nazwą prosty.webalizer. Dlaczego tak? Gdy zaczniemy hostować większą ilość stron, dla których będziemy musieli robić statystyki, wygodnie mieć wszystkie pliki konfiguracyjne w jednym miejscu.

Użycie programu

Program najwygodniej wykonywać albo z linii poleceń albo z crontaba (niektóre pakiety zawierają wpisy do crobtaba w pliku /etc/cron.weekly/webalizer.cron). Jeżeli chcemy wygenerować statystyki nie korzystając z wcześniej stworzonego pliku konfiguracyjnego to wydajemy polecenie:

webalizer -c /etc/webalizer/domyslny.webalizer

Utworzy to zgodnie z ustawieniami w katalogu /var/www/html/webalizer statystyki odwiedzalności serwera.

Strona główna statystyk będzie miała nazwę index.html. Jej zawartością będzie roczne podsumowanie odwiedzalności serwera. Poniżej wykresu podsumowującego te dane znajdzie się tabelka opisująca poszczególne miesiące. Znajdą się tam także linki do stron z statystykami z każdego miesiąca.
Strona statystyk miesięcznych zawiera dużo dakładnych danych. Można zobaczyć ile w ogóle było odwiedzin, która strona była najpopularniejsza, jak rozkłada się odwiedzalność w dniach i godzinach itp, itd.

Dodaj komentarz