Flash w Linuksie

Jak narazie mamy tylko klienta do flesha ale dobre i tylko tyle.

Instalacja jest dość prosta (i dobrze opisana w pliku README). Najpierw ze strony Macromedii ściągamy odpowiednie archiwum. Następnie rozpakowujemy je do jakiegoś katalogu tymczasowego np. /tmp/. Znajdziemy tam skrypt flashplayer-installer, który należy wywołać z poziomu uprawnień administratora. Skrypt ten poprowadzi proces instalacji samodzielnie korzystając z odpowiedzi administratora. Jako wskazówkę podamy jedynie, że jako katalog instalacji pluginu wygodnie jest podać /usr/lib/netscape/plugins (może zaistnieć potrzeba jego stworzenia).

Uwaga: W praktyce wystarczyłoby przekopiować plik libflashplayer.so do katalogu /usr/lib/netscape/plugins. Jednak pominelibyśmy wtedy akceptację licencji co z prawnego punktu widzenia jest nie do przyjęcia.

Przychodzi kolej na przeglądarki, w przypadku Konquerora wciskamy przycisk 'szukaj nowych wtyczek’ w panelu konfiguracyjnym programu i program samodzielnie powinien ją wykryć.

Przykład:

Instalacja Flash Player 7 for Linux dla początkujących:

 

  • ściągasz najnowaszą wersje ze strony Macromedii
  • rozpakowywujesz archiwum z konsoli, możesz to zrobić używając polecenia: tar -zxvf archiwum.tar.gz lub tar -xyvf archiwum.tar.bz2, wygodne jest również skorzystanie z Midnight Commander który wywołujesz poleceniem mc z konsoli lub urpmi mc (by korzystać z polecenia urpmi musisz być zalogowany jako ROOT! su – —-> po podaniu hasła masz już uprawnienia administartora). Jeżeli ściągnąłeś plik do katalogu: file:/home/Nazwa użytkownika to po odnalezieniu pliku w MC klikasz na spakowane archiwum wywołuje ukryte menu klawiszem F2 i tam masz opcje rozpakowania go (x)
  • jeżeli plik rozpakował się do katalogu: /home/Nazwa uzytkownika/install_flash_player_7_linux, przechodzisz do tego katalogu poleceniem cd /home/Nazwa uzytkownika/install_flash_player_7_linux
  • pierwszy sposób na zainstalowanie wtyczki to wydanie polecenia (jest ono dokładnie opisane w pliku readme) ./flashplayer-installer, instalator sam poprowadzie Cię przez proces instalacji
  • drugi sposób to skorzystanie z MC, znajdujesz katalog swojej przeglądarki (w moim przypadku to : /usr/lib/mozilla-firefox-1.0.2/plugins) i kopiujesz tam pliki z rozpakowanego archiwum: libflashplayer.so , flashplayer.xpt
  • jedyne co Ci pozostało to zmuszenie Konquerora by korzystał z tej wtyczki —> Ustawienia—>Konfiguracja Konquerora—>Wtyczki—>Znajdź nowe wtyczki. Jeżeli mimo wszystko nie znajdzie wskaż mu ścieżkę samodzielnie i podaj katalog swojej przeglądarki (u mnie: /usr/lib/mozilla-firefox-1.0.2/plugins). Teraz już nie masz szans;)

     

  • Dodaj komentarz