Debian -Wprowadzenie

Debian to jedno z najciekawszych zjawisk powstałych w Internecie. Trudno go traktować wyłącznie jako projekt informatyczny gdyż jego działanie i wygląd jest odzwierciedleniem światopoglądu ludzi go tworzących.

Celem projektu było i jest stworzenie wolnego systemu operacyjnego z narzędzi dostępnych w Internecie. I taki jest Debian: wolny i nieskrępowany. Obecnie głównym jądrem z którym pracuje jest Linux, natomiast trwają prace nad wprowadzeniem jąder THURD oraz NetBSD. Także filozofia podziału pakietów to uwzględnia. Istnieją trzy główne gałęzie oprogramowania dostępnego w Debianie: main (wolna, programy dostępne na zadach GPL lub zbliżonych), contrib (oprogramowanie wolne ale zależne od aplikacji z ograniczonymi licencjami ) oraz non-free (oprogramowanie z ograniczoną licencją np. komercyjne programy). Projekt Debiana nie jest także uzależniony od żadnej firmy, przez co jego twórców nie gonią terminy, płatności itp. Pozwala to zachować wysoką jakość dystrybucji.

Debian przeznaczony jest raczej dla użytkowników zapoznanych z Linuksem albo *BSD, gdyż brak w nim narzędzi automatycznie konfigurujących dane rzeczy lub robiące to ale w sposób mało intuicyjny (za to dający duże możliwości ustawienia pod własne potrzeby). Tutaj użytkownik musi już samodzielnie wiedzieć jak je konfigurować. Przykład: brak jest narzędzia konfigurującego kartę muzyczną czy kartę sieciową. Braki te są jednak rekompensowane przez wielką ilość pakietów (jeżeli czegoś nie ma w Debianie, to znaczy iż nie jest godne uwagi) oraz doskonały system zarządzania nimi (szczególnie ważne dla administratorów serwerów). Tak więc średnio zaawansowany użytkownik Linuksa nie powinien mieć problemów w pracy z dystrybucją mimo braku narzędzi "user friendly" a jednocześnie dostrzeże dużą wygodę w pracy z pakietami.

Dodaj komentarz