Przegląd oprogramowania dla serwerów

Contents

Serwery pocztowe

Jest kilka popularnych MTA i każdy sobie chwali to, czego używa. Do najbardziej popularnych należą Sendmail, Postfix, Qmail.

Ssh – klient i serwer

Ssh jest pakietem mającym na celu zastąpienie rlogin, rsh i rsp, które ze względu na przesyłanie danych otwartym tekstem nie są bezpieczne. Pakiet ssh (i jego open-source implementacja openssh) wykonują te same czynności szyfrując całe połączenie.

Serwery ftp

Wyjątkowo tutaj można wskazać jeden najbardziej popularny program Proftpd. W niektórych dystrybucjach jest dołączany wu-ftpd, ale cieszy się on złą sławą. Profptd jest całkiem duży i skomplikowany tak więc powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Jednak nie zawsze potrzebujesz tak potężnego narzędzia. Inne serwery ftp to: troll-ftpd, ftpd – FTP server

Serwery WWW

W tej kategorii (jak i na całym rynku serwerów www) bezkonkurencyjny jest Apache – możesz to sprawdzić na stronie http://www.netcraft.com/survey/ Ma on duże możliwości: od konfiguracji serwerów wirtualnych przez współpracę z bazami danych do interpretowania skryptów php czy asp.

Serwery proxy

Na Linuksa też jest. Polecam zainteresować się programem Squid i wwwoffle dla domowych rozwiązań i małej sieci.

Serwer DNS

Najpopularniejszym serwerem DNS w Linuksie jest BIND (The Berkeley Internet Name Domain). Jego problem jest jednak bezpieczeństwo. Innym dobrym i polecanym serwerem DNS jest djbdns. Ciekawą stroną o djbdns jest www.lifewithdjbdns.org

Serwery baz danych

Linuks obsługuje kilka serwerów. Do najpopularniejszych dostępnych na licencji "Open-Source" są MySQL oraz PostgreSQL. Na początku września 2004 roku udostępniono na licencji GPL (dokładnie na podwójnej licencji, podobnie jak MySQLa) wielowartościową (zwaną też postrelacyjną) bazę danych OpenQM.

Dodaj komentarz