Środowiska graficzne i menadżery okien

Ogólnie środowiska graficzne można podzielić na dwie grupy: prawdziwe środowiska graficzne w których wszystko można wykonać przy pomocy myszki (należą do niej Gnome oraz KDE) oraz proste menadżery okien (WindowMaker, xfce, BlackBox, twm, ctwm, sawmill, wm2, vtwm, qvwm, olwm, icewm, gwm, lwm, wmaker, afterstep, enlightenment, flwm i pewnie dużo więcej) które wyświetlają okna i panele programów. Należy jednak pamiętać iż KDE i GNOME potrzebują mocnego sprzętu (mocno obciążają komputer) natomiast proste menedżery jak WindomMaker są znacznie mniej wymagające, dzięki czemu mogą pracować na starszych i słabszych maszynach.

Contents

Środowiska graficzne

KDE

KDE było pierwszym prawdziwym środowiskiem graficznym w Linuksie. Wszystko co było poprzednio, to były menedżery okien. KDE jako pierwsze umożliwiało zrezygnowanie z konsoli. Wszystko można było robić przy pomocy myszki. Był tylko jeden problem: aplikacja była komercyjna. Odpowiedzią na ten fakt był Gnome, pierwsze środowisko na licencji GPL. Reakcją twórców KDE była zmiana licencji na podwójną GLP oraz komercyjną. Od tej pory mamy dwa dobra środowiska konkurujące ze sobą.

KDE to spójne środowisko. Mamy tutaj klienta poczty (KMail), news (KNode), przeglądarkę internetową (Konqueror).

Strona domowa projektu to http://www.kde.org.

Gnome

Gnome był odpowiedzią na powstanie komercyjnego środowiska KDE. Powstał na podstawie genialnej biblioteki graficznej dla Gimpa i w pełni pokazał jej możliwości.

Menadżery okien

WindowMaker

WindowMaker to bardzo lekki menedżer okien. W przeciwieństwie do KDE czy Gnome nie ma dużych wymagań ale również tak wiele jak one nie oferuję. Ma zupełnie inną filozofię działania i dla początkującego użytkownika może wydawać się toporny. Zdobył on jednak duże uznanie i to nie przypadkiem, po dłuższym używaniu okazuję się doskonałym narzędziem.

Podstawowym elementem odróżniającym go od typowych aplikacji tego typu jest pomysł na pulpit. Mamy tutaj pulpit (również wirtualny) ale brakuje paska narzędziowego. Aplikacje albo są rozwinięte albo zwinięte do małej ikony. Kliknięcie na nią powoduję ponowne jej przywołanie.

Środowiska 3D

Mettise

Projekt Mettise to konkurencja dla Sunowskiego Glass 3D. Jest to serwer X, obsługuję OpenGL, przezroczystość i kilka innych elementów. Jest miksem Xwnc (specjalnej wersji FVWM) oraz XDarwin. Projekt nie jest jeszcze zakończony ale zapowiada się interesująco.

Strona domowa projektu: http://insitu.lri.fr/~chapuis/metisse.

Glass 3D

Projekt Glass 3D narodził się w firmie Sun i ma na celu stworzenie trójwymiarowego pulpitu. Prezentacja opisująca możliwości środowiska jest dostępna w formacie real-player na stronie http://wwws.sun.com/software/looking_glass/demo.html

Strona domowa projektu: http://wwws.sun.com/software/looking_glass/.

3D-Desktop

Projekt 3D-Desktop ma na celu stworzenie środowiska 3D dostępnego dla Linuksa.

Strona domowa projektu: http://desk3d.sourceforge.net/screenshots.php.

Ciekawe linki

  • http://xwinman.org – przegląd i krótka charakterystyka środowisk graficznych dla Linuksa

Dodaj komentarz