Przyszłość Linuksa

Linux staje się coraz szybciej pędzącą maszyną. W przyszłości może rozgnieść tych wszystkich którzy go zignorują. A staję się to coraz bardziej możliwe. Sygnałów o tym jest coraz więcej.

Contents

Linux na biurkach

Linux w chwili obecnej występuję głównie na 32 bitowych komputerach klasy PC. Fundusze pochodzące głównie od dużych firm i z rządowych zamówień, a także mozolna praca tysięcy ochotników, sprawia że cały czas się rozwija się i to w dynamicznym tempie. Można się spodziewać iż coraz więcej firm i rządów (po Francji, Malezji, Peru, Tajwanie i kilku innych) dostrzeże nie tylko serwerowe zastosowania ale także biurowe. Biorąc pod uwagę cały czas rozwijaną łatwość instalacji i administracji (np. produkty Mandrake), dostęp coraz większej ilości dobrej jakości oprogramowania (Open-Office, Gimp, Mozilla) można się spodziewać iż niedługo stanie się on dostrzeżony jako tanie stanowisko biurowe.

Inne zastosowania Linuksa

Istnieją wersje Linuksa działające również na konsoli gier PSX2 ( www.playstation2-linux.com).Planuje się zmienić sposób budowy kernela i zmodularyzować co tylko się da, dodać ALSE do generic kernel. Może pokuszą się o ulepszenia SMP ?. W 2.5 zmieni się też konfigurator jądra na nowy mechanizm, oparty na Pythonie, ma również polepszyć wydajność współpracy Linuksa z bazami danych (ach ci panowie z Oracle) i wiele innych 🙂

Komercyjna strona Linuksa

Należy spodziewać się także konsolidacji na rynku producentów dystrybucji. W chwili obecnej jest ich grubo ponad sto i to rozdrobnienie znacząco utrudnia współpracę firm tworzących oprogramowanie i sprzęt z dostawcami systemu. Występuje także dość silny podział terytorialny. W Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie najpopularniejszą dystrybucją jest Red Hat. Wynika to z faktu iż firma ta była pierwsza na rynku i potrafiła stworzyć silne związki z firmami. Także dzięki oferowaniu pomocy wdrożeniach i rozwijaniu dystrybucji pod potrzeby korporacji uzyskała potężne grono wiernych klientów. W Europie swoją pozycję umacniają krajowi producenci: Mandrake (Francja) oraz SuSe (Niemcy). Wraz z wdrożeniami Linuksa do administracjach państwowej (co już ma miejsce np. we Francji) należy oczekiwać powstania innych krajowych firm.

Jednak ponieważ trudno jest konkurować z Red Hatem, gigantem na rynku Linuksów, kilka firm utworzyło \\\"United Linux\\\", wspólną platformę linuksową mającą na celu umocnić ich pozycję na rynkach jeszcze nieopanowanych przez amerykańską firmę. Firmy skupione w tym projekcie mają wspólne stworzyć instalator oraz wybrać oprogramowanie na pierwszą płytę instalacyjną, pozostałe oprogramowanie pozostaje do ich wyboru. Pragną też wspólnie certyfikować sprzęt i oprogramowanie co jest ważne dla kupujących produkt. Takie połączenie ma również umożliwić istnienie jednolitego wsparcia technicznego na obszarze Europy i Azji. Istnieje szansa iż umożliwi to złamanie dominacji Red Hata.

64 bity

Jednak prawdziwa wojna o dusze i kieszenie klientów rozpocznie się po wejściu na rynek 64-bitowych procesorów. Spowoduje to potrzebę przekompilowania całego dostępnego oprogramowania i przepisanie na nowo całego systemu operacyjnego aby w pełni wykorzystać moc nowych maszyn. Nie jest to tak odległa perspektywa. Firma AMD ma w niedalekiej przyszłości wydać 64 bitowy procesor HAMER wspierający Linuksa. Na stronach producenta dostępne są już specyfikacje procesora jak również symulatory dla Linuksa.

Dodaj komentarz