Możliwości instalowania Linuksa

Contents

Nasz kochany domowy PC

Instalacja na osobnej partycji

Najbardziej popularnym i wygodnym sposobem instalowania Linuksa, choć nie jedynym, jest wydzielenie osobnych partycji, co najmniej dwóch. Jednej na swap drugiej na dane linuksowe. Należy tutaj zaznaczyć iż możemy go zainstalować na dowolnej partycji dowolnego dysku.

Nie ma takiego wymogu, jak w Windows 9x, że system musi działać na pierwszej partycji pierwszego dysku (podpiętego jako master na pierwszej taśmie urządzeń IDE). W zależności od dystrybucji potrzebować będziemy od 500 MB do 2-3 GB miejsca na dysku. Uzyskamy wtedy w pełni użytkowalny multimedialny system z możliwościami serwerowymi. Aby jednak oddać sprawiedliwość, minimalna instalacja typowej dystrybucji zabierze nam coś ponad 70-90 MB dysku. Uwaga: Nie jest prawdą iż trzeba tworzyć dyskietki startowe by zainstalować tak linuksa, wszystkie popularne dystrybucje mają bootowalne płyty.

 

Instalacja na partycji windowsowej

Nie każdy musi od razu instalować Linuksa na osobnej partycji na dysku. Niektóre dystrybucje linuksowe można zainstalować na istniejącej partycji windowowej, działa wtedy jako program w środowisku Windowsa.

Dystrybucje bezinstalacyjne uruchamiane z płyty CD lub DVD

Istnieją też dystrybucje, których nie trzeba instalować a można uruchamiać z płyty CD (wtedy nie korzysta z dysku a jedynie z pamięci i innych urządzeń). Mimo swoich ograniczeń są one jednak w miarę wygodne.

 

Minidystrybucje czyli dystrybucje na dyskietkach

Osobną kategorią są minidystrybucje. Mieszczą się one na dyskietkach i z nich działają. W przeciwieństwie do swoich wszechstronnych krewniaków z CD-Romów, mają one wyspecjalizowane zadania, są routerami, firewallami czy dystrybucjami ratunkowymi.

Inne platformy

Pamiętaj także iż może działać nie tylko na komputerach PC ale także na Amidze, Atarii i kilku innych architekturach.

Sposoby instalacji

Linuksa możemy instalować w następujące sposoby:

  • z płyt CD (najpopularniejszy sposób),
  • zdalnie z serwerów ftp,
  • zdalnie z serwerów korzystając z protokołu http,
  • z katalogu lokalnego na dysku,
  • z katalogów udostępnionych przez Sieciowy System Plików (NFS)

Wybór

Sam wybierz platformę, dystrybucję i sposób instalacji. Linux daje wolność także w tej kwestii

Dodaj komentarz