Współpraca Linuksa z innymi systemami

Contents

Windows

Nie ma się co oszukiwać i trzeba przyznać iż Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym. Każdy nowy szanujący się system operacyjny powinien doskonale współpracować z nim. Tak też jest z Linuksem. Po pierwsze Linux ma możliwość emulowania lub nawet wprost uruchamiania aplikacji windowsowych. Co ciekawe istnieje także możliwość uruchomienia samego Windowsa, a co za tym idzie i jego aplikacji, w wirtualnych środowiskach.

Dalej Linux może symulować serwer Windows NT dzięki czemu może on działać dla nich jako serwer plików, wydruków a nawet kontroler domeny. Nie działa to tylko w jedną stroną, Linux może także korzystać z windowsowych zasobów dyskowych czy drukarek.

Serwer Linuksowy i sieci windowsowe

Programem wspomagającym współpracę Linuksa z sieciami Windows jest pakiet Samba. Dzięki niemu Linuks może być dla stacji windowsowych serwerem plików, drukarek czy kontrolerem domeny. Kod Samby posiada również oprogramowanie pozwalające na montowanie zdalnych zasobów stacji windowsowych, dzięki czemu możemy korzystać z nich pod Linuksem. Umożliwia to uruchomienie programów antywirusowych do zdalnego sprawdzania zdalnych dysków windowsowych czy wykonywania kopii zapasowych ważniejszych plików.

Z windowsa do Linuksa

Istnieje też kilka aplikacji dla Windowsa umożliwiających prace z systemami linuksowymi. Możemy korzystać ze zdalnego terminala tekstowego, dzięki czemu możemy się łączyć z odległymi serwerami i pracować na kontach shellowych. Aplikacjami do tego przeznaczonymi są TeraTerm Pro oraz ssh-klient. Możemy również korzystać z X-servera i zdalnie pracować w środowisku graficznym. Służy do tego MI/X http://www.microimages.com/. Innym programem podobnym funkcjonalnie do tego jest VNC ( www.uk.research.att.cm/vnc). Jest to zbiór aplikacji mających ułatwić prace w środowiskach mieszanych. Z jednego komputera możemy pracować na wielu innych komputerach i platformach.

Jest też kilka programów umożliwiających korzystanie z danych zapisanych na partycjach linuksowych. Nie pracują one jednak z całą gamą systemów plikowych Linuksa i mogą czasem spowodować uszkodzenia danych. Przykładem takiego programu jest explore2fs.

Z Linuksem w świat Windowsa

Aplikacje Windowsowe możemy próbować odpalić przy pomocy Wine oraz WineX (komercyjny program). Ciekawym programem jest CrossOver Office (niestety również komercyjny), który umożliwia uruchomienie m.in. aplikacji Mircosoft Office, Microsoft Outlook oraz Microsoft Explorer.

Dużo ułatwień w korzystaniu z drukarek w fimire można uzyskać korzystając z systemu druku CUPS. Umożliwia on nawet drukowanie maszynom linukoswym na drukarkach windowsowych.

Dos

Linuks może też próbować emulować system operacyjny DOS. Dzięki takim programom jak Dosemu, freedos czy xdos możemy próbować uruchomić aplikacji dosowe. X-Serwer dla to DOSa Xappeal ftp.xtreme.it/pub/xappeal

Macintosh

Dostępne są również X-serwery dla komputerów z Mac OS http://www.microimages.com/

Novell

Linuks jako klient umożliwia dostęp do serwera Netware firmy Novell. Do tego celu wymagany jest pakiet "ncpfs" wraz z "ipx". Przed instalacją warto zapoznać się z krótką, lecz użyteczną dokumentacją. Linuks umożliwia również emulowanie serwera NetWare w razie konieczności. Może mieć to praktyczne zastosowanie podczas etapowego wychodzenia z technologii IPX. Do tego celu wykorzystuje się programy "Mars" lub Linware Deamon.

Dodaj komentarz