Debian – Instalacja

Instalacja debiana jest bardzo szybka i przebiega zasadniczo w dwóch częściach: zainstalowania bazowego systemu, później następuje restart a dalej konfiguracja zainstalowanego już systemu i ewentualne doinstalowanie dalszych programów.

Najłatwiejszym sposobem instalacji jest ściągnięcie pierwszej płyty instalacyjnej i zainstalowanie z niej podstawowego systemu. Płyta ta jest bootowalna (po włożeniu do napędu CDROM i wybraniu w BIOSie urządzenia startowego jako CDROM uruchamia się instalator Debiana). W przypadku problemów należy skopiować dyskietki startowe i z nich skorzystać. W ekstremalnych przypadkach można skorzystać z instalacji podstawowego systemu z dyskietek (3 dyskietki startowe oraz 16-dyskietek z bazowym systemem).

Instalator jest w trybie tekstowym ale miłym akcentem jest fakt iż w języku polskim. System bez zainstalowanych dodatkowych programów (czyli nie instalując żadnych dodatkowych pakietów) zajmuje tylko 73 MB. Minusem takiej instalacji jest brak nawet Midnight Commandera.

Szczegółowa procedura instalacyjna przebiega następująco:

Contents

Wybór języka instalacji

Pierwszą rzeczą, jaką zobaczymy po uruchomieniu instalatora to menu wyboru języka instalacji. Wybierzmy polski i wciśnijmy ENTER.

Wybór klawiatury

W tym momencie wybieramy klawiaturę, a dokładniej sposób kodowania znaków. Dla Polaków oczywiście domyślnym wyborem jest querty/pl : Polska Dokładniejszą konfigurację możemy przeprowadzić po instalacji wydając polecenie dpkg-reconfigure console-data.

Partycjonowanie dysku

System trzeba by gdzieś zainstalować. Aby było to możliwe najpierw musimy przepartycjonować twardy dysk. Debian pozwala skorzystać z bardzo wygodnego narzędzia o nazwie cfdisk, dzięki któremu proces ten jest banalny. Poruszając się strzałkami góradół wybieramy partycję lub wolne miejsce na dysku, na której będziemy działać a przy pomocy strzałek lewoprawo opcje z menu dotyczącą partycji jak tworzenie nowej partycji, usuwanie, zmienianie typu itp. Po skończonej robocie trzeba zapisać zmiany na dysk. Dokonujemy tego przy pomocy opcji Write.

Aktywowanie partycji wymiany

Partycja swap zawsze się przydaje, no prawie zawsze. Aby ułatwić pracę instalatorowi, a później zainstalowanemu systemowi, aktywowana jest tutaj partycja swap.

Aktywacja partycji danych

Kolejny krok to aktywacja partycji linuksowych. Jeżeli mamy nowy dysk lub wiemy iż nie jest uszkodzony, możemy pominąć test Bad Blocks, gdyż trwa on niemiłosiernie długo. Pierwsza partycja, którą będziemy montować, powinna być partycją root (/). Kolejne partycje możemy montować korzystając z menu poniżej wybierania po raz kolejny tej samej opcji.

Kolejny etap to wyszukanie, gdzie znajduje się pakiet zawierający jądro systemowe.

Konfiguracja jądra

Jądro Linuksa, które będziemy mieć po instalacji oddaje filozofię tworzenia systemu. Nie będzie w nim nic zbytecznego, co mogłoby spowalniać pracę systemu. Musimy więc określić co będzie nam potrzebne do pracy systemu. Dokonamy tego przy pomocy wygodnego menu. Moduł karty sieciowej powinien być automatycznie wybrany, nie ma więc sensu tutaj go aktywować. Należy się bardziej skupić na obsłudze SCSI (jeżeli ją mamy) oraz systemach plików, które chcemy używać.

Konfiguracja ustawień sieciowych

Linuksy to systemy sieciowe. Przyszła więc pora na skonfigurowanie ustawień dotyczących pracy w sieci. Podajmy kolejno nazwę hosta, domeny, dns-y oraz adresy kart sieciowych.

Instalacja systemu bazowego

Kiedy wszystko jest już przygotowane możemy przystąpić do instalacji systemu bazowego.

Uruchamianie systemu

System trzeba jakoś uruchamiać. W Linuksie popularne są dwa programy odpowiadające za tą czynność: Lilo (starszy) oraz Grub (nowszy). Oba umożliwiają również ładować inne systemu (np. Windows) nie ma więc problemu w tym aby to im umożliwić. W Debianie domyślnym jest Lilo i lepiej abyśmy z niego korzystali, gdyż większość narzędzi pracuje głównie z nim. Co do miejsca instalacji Lilo, pozwólmy mu wgrać się na MBR (Master Boot Record) dysku, z którego uruchamiamy komputer. Dzięki temu będziemy mogli łatwo uruchamiać Linuksa ale również inne systemy.

Jedna uwaga: domyślna konfiguracja Lilo nie jest zbyt bezpieczna i należy ją później zmodyfikować aby znacząco utrudnić atak przez nieuprawnione uruchomienie systemu w trybie single lub podanie opcji jądra jako parametrów startu (np. wyłączających zabezpieczenia systemowe).

Restart

I teraz możemy zrestartować komputer. Po jego ponownym uruchomieniu na konsolach dostępnych pod klawiszami ALT-F2 – ALT-F6 możemy już pracować na systemie. Nie jest to oczywiście pełny system (brak np. haseł) ale umożliwia już podstawową pracę.

Konfiguracja czasu

Teraz przyszła kolej na dopieszczenie systemu. Na pierwszy ogień idzie ustawienie strefy czasowej. Jeżeli na naszym komputerze nie mamy innych systemów, możemy pozwolić ustawić komputerowi czas sprzętowy na zgodny z jego sugestiami. Jeżeli nie, mamy np. zainstalowane Windowsy, wybieramy opcję nie. Następnie wybieramy czas lokalny. Wyszukujemy Europę, w kolejnym menu Warszawę. To kończy proces ustawiania daty.

Rodzaj haseł

 

System powinien być chroniony hasłami. Standardowy system haseł pozwalał na tworzenie max. ośmioznakowych haseł i trzymał wszystko w pliku /etc/passwd. Pierwsze ograniczenie omijamy włączając Md5, drugie 'Shadow Password’.

 

Hasło roota

Ustawienie hasła administratora jest obowiązkiem. Pozwoli chronić system przed nieupoważnionymi zmianami.

Dodanie zwykłego użytkownika

W systemie powinien istnieć również co najmniej jeden zwykły użytkownik, gdyż wykonywanie wszystkiego z poziomu konta administratora jest bardzo niebezpieczne.

Stworzenie spisu oprogramowania

Przeskanowanie płyt w celu utworzenia respozytorium, pytanie o inne źródła pakietów.

Update bezpieczeństwa

Możliwość uaktualnienia instalacji z serwera ftp.security.debian.org

Wybór dodatkowego oprogramowania

Wybór dodatkowych pakietów do instalacji przy pomocy tasksel oraz dselect

Instalacja oprogramowania

Koniec!

Zobacz także

 

  1. Podstawy administracji – konfiguracja Lilo – zabezpieczenie Lilo
  2. Podstawy administracji – Zapomniałem hasła administratora

 

W Internecie:

  1. http://www.debian.org/releases/stable/i386/install.pl.html Dokładny przewodnik po instalacji Debiana
  2. http://cdimage.debian.org Strona poświęcona obrazom płyt CD z Debianem. Informacje o tym co zawierają obrazy poszczególnych płyt, skąd można je pobrać i jak wypalić.

Dodaj komentarz