Przegląd dystrybucji

Contents

Fedora

Oficjalnie firma Red Hat zaprzestała rozwoju darmowej wersji dystrybucji Red Hat Linux i skupiła się na rozwoju swojego płatnego rozwiązania Red Hat Enterprise Linux . Dotychczasowa dystrybucja Red Hat Linux została włączona do projektu Fedora i przekazana w zarządzanie społeczności internetowej. Tak własnie powstała obecna dystrybucja Fedora.

Moim prywatnym zdaniem firma Red Hat poczuła się na tyle pewnie na komercyjnym rynku (dzięki wieloletniej obecności na nim, zdobyciu wielu certyfikatów zgodności z sprzętem oraz standardami oraz zdominowaniu rynku dystrybucji linuksowych szczególnie w Stanach Zjednoczonych) ze mogła porzucić rozwijanie darmowej dystrybucji i skupić się na rozwoju dystrybucji płatnych dla klientów biznesowych (szczególnie tych korporacyjnych). Jednocześnie społeczność użytkowników darmowego Red Hata jest na tyle duża iż nie ma większych obaw co do dalszego rozwoju dystrybucji. Firma Red Hat pozbyła się mało dochodowego przedsięwzięcia i zyskała szerokie grono testerów nowych rozwiązań, które być może zostaną wdrożone do komercyjnej wersji ich produktu a użytkownicy dystrybucji zdobyli większy wpływ na jej wygląd.

Strona domowa dystrybucji: https://fedoraproject.org/pl/.

 

Polska strona poświęcona dystrybucji: http://fedora.pl

Red Hat (nieaktualne)

Red Hat przez długi czas uchodził za dystrybucję najłatwiejszą w użytkowaniu, jednak obecnie przegrywa z Mandrake. Dużo jest jednak prawdy w tym stwierdzeniu gdyż firma postawiła na klienta korporacyjnego, gdzie się liczy łatwość instalacji i administracji. Dystrybucja ta ma najlepszy zbiór sterowników sprzętowych oraz najlepiej współpracuje z większością amerykańskiego oprogramowania komercyjnego (np. bazami danych). Jednak minusem wyniesionym z rynku korporacyjnego jest ubogi zestaw programów oraz słabe wsparcie innych niż angielski języków.

Pewne obawy może także wzbudzać zachowanie firmy Red Hat polegające na przymusowej rejestracji maszyn i oprogramowania jeżeli chce się korzystać z uaktualnien oprogramowania. Ma to w sobie coś z "Wielkiego Brata".
Strona domowa dystrybucji: http://redhat.com.

Debian

Debiana trudno nazwać dystrybucją linuksową, jest to raczej osobny system operacyjny, który ma możliwość pracowania z jądrem linuksowym. Jej twórcami są internauci skupieni wokół kilku witryn internetowych. Fakt, iż nie jest ona ściśle związna z żadną firmą pozwala mu się rozwijać bez większych pertubacji. Organizacja projektu ma charakter wpełni demokratyczny, na ważne stanowiska odbywają się wybory a na funkcje developerów systemu – egzaminy.

Debian jest dystrybucją bardzo silnie związaną z Internetem. Wynika to z faktu braku komercyjnej organizacji tworzącej sieć dystrybucyjną i wsparcie techniczne. Właśnie dlatego Debian ma opinię systemu o najlepszej możliwości uaktualniania przez sieci. Własny format pakietów o chyba najbardziej skomplikowanej budowie w połączeniu ze wstępną ich konfiguracją , dodawaniem łat uaktualniających i pomocniczych programów oraz zestawem narzędzi do konfiguracji każdego pakietu powoduje iż w rękach doświadczonego użytkownika staje się on potężną maszyną. Dodatkowe atuty to duża ilość pakietów (w chwili obecnej ponad kilka tysięcy), postawienie nacisku na optymalizację i bezpieczeństwo systemu.

Rozwiązaniem dość nietypowym w przypadku dystrybucji linuksowych jest fakt istnienia zawsze koło siebie 3 wersji Debiania: stabilnej, testowej oraz niestabilnej. Podział taki wynika z cyklu produkcyjnego. Najnowsze oprogramownie zawsze trafia do wersji niestablinej, następnie jest ono testowane pod względem bezpieczeństwa i stabilności i przesuwane do wersji testowej. Gdy nie żadnych zastrzeżeń trafia do wersji stabilnej.

Dystrybucja ta może jednak sprawiać kłopoty początkującym użytkownikom. Wynika to z raczej małej ilości oprogramowania do wykrywania sprzętu oraz konfigurowania systemu.
Strona domowa dystrybucji: http://www.debian.org

PLD

PLD to Polska dystrybucja przeznaczona pod serwery. Cechuje ją duży nacisk na łatwość uaktualnień oraz bezpieczeństwo. Składana jest pod kątem protokołu IPv6. Mimo iż nie ma jeszcze wersji stabilnej (ma się ukazać lada chwila), może być czarnym koniem na rynku dystrybucji serwerowych.
Strona domowa dystrybucji: http://www.pld-linux.org

Linux from Scrache

Dystrybucję tą wymieniamy dlatego iż jest przeznaczona dla prawdziwych maniaków, wszystko tutaj należy zrobić samodzielnie, od instalacji bez żadnych ułatwień do kompilacji oprogramowania (o takich ułatwieniach jak system pakietów możemy zapomnieć). Jednak jeżeli ktoś chciałby sprawdzić się w starciu z Linuksem jest najlepsza.

Inne dystrybucje

Jak już wspomnieliśmy dystrybucji jest grubo ponad setka. Nic też nie stoi na przeszkodzie abyś sam stworzył własną. Spis wszystkich dystrybucji wraz krótką charakterystyką oraz linkiem do strony domowej projektu znajdziesz na stronie: http://www.linux.org/dist/index.html. Najlepszą stroną będącą porównaniem popularnych dystrybucji jest http://www.distrowatch.com. Znajdziesz tutaj nie tylko opis dystrybucji ale również informację o wersjach programów znajdującej się w nich.

Minidystrybucje

Ciekawą stroną o minidystrybucjach jest http://www.cotse.com/miniunix.htm (znajdziesz tam nie tylko same Linuksy 😉 ).

Która dystrybucja jest najlepsza?

Pytanie to jest niewłaściwe. Każda dystrybucja jest inna i skierowana do innego użytkownika. Gdyby istniała najlepsza nie było by pozostałych. Pytanie to można jednak postawić inaczej: która dystrybucja jest najlepsza dla mnie? Odpowiedz zależy od kilku czynników: czy ma to być dystrybucja serwerowa czy też do domowego użytku, jak dobrze znasz Linuksa, czy masz dostęp do stałego łącza (choćby u kolegi), czy w końcu jakiej dystrybucji używa twój lokalny guru linuksowy (który będzie mógł Ci pomagać w tym temacie).

To co możemy Ci doradzić jako użytkownicy i administratorzy tego systemu to:

  • jeżeli zależy Ci na łatwym instalowaniu, najnowszych pakietach i możliwościach oprogramowania, głównie pracujesz w Linuksie i nie interesuję cię jak on działa to proponujemy jedną z łatwiejszych dystrybucji: RedHat, Suse lub Mandrake
  • jeżeli natomiast lepiej już znasz Linuksa i chcesz go postawić w roli serwera czy też jesteś po prostu wymagającym użytkownikiem i wiesz czego chcesz i jak to osiągnąć to proponujemy Ci Debiana, Slackware czy PLD.

Najlepiej zainstaluj na początek kilka i zobacz która Ci najbardziej odpowiada…

Dodaj komentarz