Programy konsolowe wspomagające administrację pakietami RPM

Operowanie na pakietach RPM z linii poleceń jest dość uciążliwe. Powstało więc kilka narzędzi wspomagających tą czynność, tak samo jak kilku innym programom poszerzono funkcjonalność w tym zakresie.

Contents

Midnight Commander

Tak wszechstronne narzędzie nie może nie obsługiwać rpm-ów. Tak więc wystarczy nacisnąć enter na pakiecie a objawi się nam kilka możliwości. Po pierwsze możemy zobaczyć plik info pakietu zawierający podstawowe informacje o nim. Możemy także zainstalować lub uaktualnić (odpowiednik opcji -U) pakiet. Na końcu możemy również sprawdzić zawartość pakietu. Niestety program nie oferuje obsługi zależności między pakietami.

Purp

Purp to menedżer pakietów RPM wykorzystujący w działaniu bibliotekę ncurses. Umożliwia przeglądanie bazy pakietów, instalowanie nowych programów itp.

apt-rpm

Część ludzi zachwycona funkcjonalnością apt w Debianie przepisała go dla systemu pakietów rpm. Działa na pewno w dystrybucjach Red Hat oraz PLD i prawdopodobnie Mandrake. W PLD jest oficjalnym narzędziem, w pozostałych nie.

Narzędzia dystrybucyjne

Każda dystrybucja ma także własne narzędzia wspomagająca instalacje i uaktualnianie oprogramowania. Mandrake posiada urpmi, Redhat up2date (wyłącznie do uaktualniania) a PLD apt-a. Są one opisane w poszczególnych kursach.

Dodaj komentarz